środa, kwiecień 26, 2017

Aktualizacja: wtorek, 25.04.2017 r.

Biedronki pracowały nad orientacją w schemacie ciała i przestrzeni na macie MKJ

W środę 11 stycznia Biedronki uczestniczyły w zajęciach na macie MKJ, w trakcie których rozwijały swoje umiejętności matematyczne.
Pierwsza część zajęć odbyła się na tradycyjnej kratownicy, na której dzieci układały kafelki w danym kolorze wg podanego wzoru. Nauczycielka Sandra Dymek, aby wprowadzić dzieci do tematu i płynnie rozpocząć jego realizację, zaprezentowała dzieciom „ludzika” zbudowanego z kolorowych klocków. Wspólnie została omówiona jego sylwetka i porównana do ciała człowieka (głowa, szyja, brzuszek, ręce, nogi).
Nauczycielka zaproponowała dzieciom, aby podobną postać ułożyć na macie, z zachowaniem liczby elementów i podobieństwa w zakresie użytych kolorów. Dzięki tym zajęciom dzieci utrwaliły znajomość kolorów, orientację w przestrzeni (kierunki: lewa- prawa, góra- dół) oraz orientację w schemacie ciała. Ponadto dowiedziały się, czym jest symetria i linia symetrii.
Zwieńczeniem zajęć była zabawa „Twister”, na macie z kolorowymi płaszczyznami. Dzieci reagowały na polecenia, umieszczając dłonie i stopy na wskazanym przez nauczycielkę miejscu na macie.
Po skończonych zajęciach, w trakcie zabaw swobodnych, dzieci z wielkim zapałem budowały z klocków własne „ludziki”, starając się przy tym zachować symetrię postaci (czyli nauka nie poszła w las :-) ).
Autor: S. Dymek