piątek, wrzesień 18, 2020

Aktualizacja: środa, 16.09.2020 r.

Perełki i Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia, to szczególny dzień, który od 2007 roku rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ jest obchodzony jest jako Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. ONZ uznało autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS. Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że osób z autyzmem każdego roku będzie przybywać.
„Zaświeć się na niebiesko” (Light it up blue) to ogólnoświatowa akcja zainaugurowana w 2011 roku przez amerykańską organizację Autism Speaks i co roku obchodzona w dniu
2 kwietnia. Do tej pory akcja swym zasięgiem objęła: 101 krajów na 7 kontynentach, w tym 1300 miast, 8400 miejsc i budynków oraz Międzynarodową Stację Kosmiczną.
Wśród podświetlanych budynków są m.in.: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Piramidy w Egipcie, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney.
W tym roku Perełki zaświeciły się na niebiesko on-line :-). Pomimo koronawirusa i kwarantanny nie zapomniały solidaryzować się z osobami cierpiącymi na autyzm.

szkolapamieta.logo