piątek, październik 18, 2019

                                                                                                       Aktualizacja: czwartek, 17.10.2019 r.

logo

 

Realizacja projektu "Piękna Nasza Polska Cała"

 

ZADANIE 1

Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie (w zależności od wieku dzieci) Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. 

Wszystkie grupy przedszkolne nauczyły się hymnu Polski; grupa „Puchatków”, „Tygrysków”, „Misiów”, grupa 2, grupa 3 oraz grupa 6 wzięły udział w ogólnopolskiej akcji „Rekord dla Niepodległej”, podczas której punktualnie o godzinie 11.11 został odśpiewany 4-zwrotkowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Wszystkie pozostałe grupy śpiewały hymn na terenie placówki np. podczas uroczystości patriotycznych z udziałem rodziców.


ZADANIE 3

Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada - przygotowanie, pomoc, współudział (w zależności od grupy wiekowej). Uroczystość może być inspirowana pomysłami członków grupy lub przeprowadzona według własnego scenariusza.

09.11.2018 w grupie 5 pod kierunkiem p. Małgorzaty Szypulskiej odbyła się „AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI” z udziałem pana Prezydenta Ełku - Tomasza Andrukiewicza i Dyrektora Placówki – p. Anny Birgiel (scenariusz uroczystości został udostępniony na stornie FB projektu).

Delegacja naszego przedszkola w dniu 11 listopada wzięła udział w miejskich obchodach upamiętniających 100.rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas których nasza wychowanka z gr. 3 Paulina Z. jako jedyna dostąpiła zaszczytu odsłonięcia Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z panem Prezydentem Ełku.

W dniu 15 listopada dzieci z grupy III wierszem, piosenką, a przede wszystkim pełną zaangażowania postawą, udowodniły w trakcie uroczystości z udziałem rodziców, że nie jest im obce słowo PATRIOTYZM.


ZADANIE 4

Nauka piosenki Rodzinny Kraj lub dowolnej piosenki o tematyce patriotycznej

„Perełki” oprócz hymnu uczyły się następujących piosenek o tematyce patriotycznej: "Polska- moja ojczyzna"(Jedynkowe przedszkole), "Jestem Polakiem"(Niezwykłe lekcje rytmiki); „Rodzinny kraj”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Jesteśmy Polką i Polakiem”, „Płynie Wisła, płynie”.

06.11.2018 Perełki z gr. 3 i 4 wzięły udział w koncercie chórów w ramach Akademii Chóralnej „Śpiewająca Polska”, pod hasłem „Śpiewająca cała Polska – w hołdzie dla Niepodległej”, gdzie zaprezentowali „Piosenkę małego patrioty” i „Przybyli ułani pod okienko”.

30 listopada Perełki z gr. 5 wzięły udział w Przeglądzie Piosenki Patriotycznej na 100- lecie odzyskania Niepodległości – „Na ludową nutę dla Niepodległej” z piosenką „Miała baba koguta”.


ZADANIE 5

Nauka tańca ludowego (do wyboru przez nauczyciela)

Perełki z gr. „Puchatków” nauczyły się tańca „Grozik”; gr. „Misie” – „Krakowiaka”, dzieci z gr. 5 „Szota” oraz „Zasiali górale”, obie grupy zaprezentowały tańce podczas uroczystości patriotycznych z udziałem rodziców.

ZADANIE 6

Nauka wiersza o tematyce patriotycznej (do wyboru przez nauczyciela)

Perełki z gr. 1, gr.3, gr. 5, gr. „Puchatków” nauczyły się wiersza pt. „Katechizm polskiego dziecka” W. Bełzy. Perełki z gr. „Tygrysków” nauczyły się wiersza „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego.


ZADANIE 7

Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” - o tematyce folkowej     lub patriotycznej w grupie lub w placówce

Wszystkie grupy przedszkolne mają w Sali zorganizowane kąciki o tematyce patriotycznej, dodatkowo Perełki z gr. 3 zorganizowały w sali kącik o temtyce folkowej.


ZADANIE 8

Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – format A1, technika dowolna. Rekomendujemy, aby w tym zadaniu mogli wziąć udział również rodzice

Perełki z gr. I z nauczycielką Anną Erdmann-Naruszewicz wykonały strój ludowy z naszego regionu:

ZADANIE 9

Zabawa ludowa – zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową

Perełki ze wszystkich grup zapoznawane są systematycznie z różnymi zabawami ludowymi do tej pory poznały następujące zabawy: „Ciuciubabka”, „Mało nas do pieczenia chleba”, „Lisek”, „Rolnik sam w dolinie”, „Dwóm tańczyć się zachciało”, „Uciekaj myszko”.


ZADANIE 10

„Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja i podzielenie się przepisem.

Perełki z gr. 2 wykonały „Ciasto z jeżynami”; gr. „Puchatków” piekła tradycyjne świąteczne pierniczki.


ZADANIE 11

„Na skrzydłach historii” – wykonanie prezentacji multimedialnej o swojej miejscowości (historia, zabytki, ciekawostki) – max 15 slajdów

Prezentację wykonała p. Natalia Erdmann, zapraszamy do obejrzenia :)

https://prezi.com/view/R4DwQSxKyuYf3PgyJTM0/?fbclid=IwAR2BX38q_tZFje4_genCU-mUTL1xlMdRoIEbc8bWkHziqu-KhS4PhK6z-ZE

ZADANIE 12

„Piękna nasza Polska cała” – wysłanie pocztówki swojej miejscowości na podany adres (celem tego działania jest wykonanie z nadesłanych pocztówek mapy Polski, jeżeli nie ma gotowej pocztówki drukowanej – można wykonać z dziećmi)

19.10 Perełki z gr. IX wraz z nauczycielką Natalią Erdmann udały się na wycieczkę na pocztę, aby wysłać pocztówkę z panoramą naszego miasta do Przedszkola w Aleksandrowie Łódzkim. Dzięki temu zrealizowaliśmy kolejne zadanie z projektu.

ZADANIE 14

Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”- przeprowadzenie konkursu plastycznego w grupie lub przedszkolu według własnego regulaminu

W Miejskiemu Przedszkolu „Perełka” zostały zorganizowane 2 konkursy pt. „Moja mała Ojczyzna”, w których dzieci wspólnie z rodzicami wykonywały prace. Pierwszy konkurs został ogłoszony dla dzieci 3-4-letnich, drugi na dzieci 5-6-letnich. Na konkurs wpłynęło wiele bardzo ciekawych, oryginalnych prac o charakterze patriotycznym. Rozstrzygnięcie i wręczenie nagród odbyło się 08.11.2018 podczas uroczystości o charakterze patriotycznym połączonej z pokazem mody.


ZADANIE 15

„Dzień Mody Patriotycznej” – zorganizowanie w grupie/placówce Dnia Mody Patriotycznej

Perełki z najmłodszych grup tj. „Puchatki”, „Misie” i „Tygryski” w dniu 08.11 zorganizowały uroczystość o charakterze patriotycznym, podczas której zaprezentowały rodzicom nietypowy pokaz mody, prezentując stroje do słów wiersza ułożonego przez nauczycielkę p. Karolinę Dmitruk-Cwajdę:

Polska to flaga biało-czerwona,
to kibic co z trybuny woła:
"Polska biało-czerwoni”.
To góry i morze,
Lasy i pola
oraz łąka pięknie ukwiecona.
Polska to żubr i orzeł biały,
To smok wawelski i warszawska syrenka.
To pachnący chleb co rano zjadamy
I owoce, z których przetwory składamy.
Polska to ty, ja i cała rodzina.
Taka jest nasza piękna Polska kraina.

Perełki z gr. 6 również zorganizowały pokaz mody patriotycznej, podczas której dzieci w barwach narodowych prezentowały się na mini wybiegu.


ZADANIE 16

„Drzewo Pamięci” – zasadzenie na wybranym terenie (przedszkole, miasto) drzewka jako symbolu życia i wolności

2.10.2018r. dzieci z grup II, III i VIII z Miejskiego Przedszkola Perełka im. Jana Brzechwy wzięły udział w akcji zorganizowanej przez Prezydenta Miasta Ełk – pana Tomasza Andrukiewicza. W towarzystwie uczniów z ełckich szkół podstawowych i gimnazjów, pomagały w posadzeniu dwóch 15 – letnich dębów w Parku Solidarności.
Natomiast 08.11 odbyło się uroczyste nadanie imion Dębom Niepodległości. Nasze przedszkole otrzymało pod opiekę Dąb im. Ignacego Paderewskiego, Certyfikat nadania opieki nad dębem naszemu przedszkolu z rąk Prezydenta Miasta Ełku odebrały Perełki z gr. 3.

Nauczycielki biorące udział w realizacji zadań:

Anna Birgiel, Anna Erdmann-Naruszewicz, Elżbieta Wysocka, Magdalena Bagińska, Sandra Dymek, Jolanta Wielgat, Bożena Padiasek, Agnieszka Wysocka, Małgorzata Szypulska, Beata Bednarowicz, Adrianna Grzyb, Natalia Erdmann, Ewa Drejer, Karolina Dmitruk-Cwajda, Beata Chojęta, Ewa Olszewska, Ewa Kil

Sprawozdanie przygotowały: nauczycielki „Perełki” z koordynatorem projektu Ewą Kil

 

bip logo

szkolaodkrywcow-talentow

1pdmsz

spz1

PPZ 2